A projekt célja, hogy megvizsgáljuk, milyen mértékben csökkentheti a korai iskola elhagyás kockázatát a 13 és 16 év közötti korosztályban a Fórum Színház módszer tanári alkalmazása, ötvözve az interkulturális viszonyokkal kapcsolatos gyakorlati tudással.
Az elmúlt években a korai iskola elhagyás (KIE) volt az egyik legjelentősebb szociális kérdés, amellyel az Európai Uniónak szembe kell néznie. A probléma hordereje egyre növekszik, és jelenleg a tagállamok diákjainak több mint 14,4 %-át érinti, elsősorban etnikai és nemzetiségi kisebbségekhez tartozó fiatalokat, beleértve a bevándorlókat és a romákat.
A KIE okai összetettek, így annak érdekében, hogy hatékony megoldást találjunk, további kutatások szükségesek a megfelelő megelőző lépésekkel kapcsolatban. A FOTEL projekt a KIE okainak és működésének feltárására és vizsgálatára fókuszált.
Kísérleti műhelymunka az iskolákban
Befejeztük projektünk második fázisát. Miután kiadtuk A Korai Iskolaelhagyás tényezőinek vizsgálata öt európai kontextusban című kutatási riportunkat, kísérleti műhelyeket vezettünk helyi iskolákban, amelyek eredménye természetesen a Fórum Színház előadás volt. Alább találhatóak linkek a magyar videókhoz, amelyeket a műhelymunka, a próbák és a végső előadások folyamán rögzítettünk.
Kézikönyv tanárok és oktatási szakemberek számára
A Fórum Színház előkészületeinek és előadásának tapasztalatai után egy Kézikönyv kiadását tervezzük azon tanárok és oktatási szakemberek számára, akik egy hatékony módszert keresnek a Korai Iskola Elhagyás kockázatának kitett diákokkal való munkához. A Kézikönyv fő célja, hogy útmutató legyen a tanárnak, ha meg szeretné ismételni a próba projektet a saját iskolájában.
Minden partner szervezet hozzájárult ehhez a munkához. A kézikönyv első kedvcsinálója megtalálható honlapunkon.
Konferencia és Tanárképzés
Célunk, hogy minél szélesebb körben terjesszük a Fórum Színház módszer alkalmazását, mint eszközt a Korai Iskola Elhagyás csökkentésére a tizenévesek körében. Az ötlet népszerűsítése érdekében kerül megrendezésre:
Kritikus Incidens és Fórum Színház módszer a Korai Iskola Elhagyás csökkentésére képzés iskolai oktatásban dolgozók számára Budapesten, 2014. október 27-től november 1-ig.
Céljai:
- A tanárok szakmai továbbképzése, hogy saját iskolai környezetükben vezethessenek foglalkozásokat ötvözve a következő ismereteket:
- a KIE tényezőit
- a Kritikus Incidens módszert
- az EU öt különböző országából összegyűjtött, a való életből átalakított KIE eseteket
- Az interkulturális helyzetek sajátosságainak és szabályszerűségeinek középpontba állítása, módszertani támogatás a tanároknak. A tanárok a kifejlesztett módszer segítségével úgy dolgozhatnak együtt a célcsoporttal, hogy vonzóbb programokat nyújthatnak, összhangban a tanulók szükségleteivel és elvárásaival.
- A Fórum Színház módszer bemutatása, amely arra szolgálhat az iskolákban, hogy megelőzzük és csökkentsük a KIE-t a diákok között, elsősorban azon tanulók körében, akiknél nagyobb az esély, hogy alacsony alap készségekkel, és korábban hagyják el az iskolát. A Fórum Színház segítségével kapnak egy eszközt, amelyet konfliktusos helyzetekben használhatnak az iskolában.
és
a Nemzetközi FOTEL Projekt Konferencia
Céljai:
- A Projekt folyamatának és kimenetelének értékelése
- Európai, oktatási területekkel kapcsolatos jövőbeli perspektívák megosztása
Módszerek:
- Plenáris ülések, kerekasztal beszélgetések, és interaktív műhelyek
- Hálózatépítő társalgás, amely során megoszthatóak a gyakorlatok, és lehetőség nyílik további eszmecserére az interneten
Tartalom:
- A FOTEL projekt bemutatása
- Előadás a KIE-ról és a Fórum Színházról (az oktatásban)
- Kerekasztal beszélgetés romákkal és bevándorlókkal kapcsolatos kérdésekről, a Korai Iskola Elhagyás jelenségéről
- Műhelyek: Kritikus Incidens, a FOTEL partnerek jó gyakorlatai (pl. demokratikus megbeszélés, beszélgetés a roma- fóbiáról), Fórum Színház
- A Fórum Színház előadás bemutatása
További információ:
- olvashat a Fórum Színház módszerről – Forum Theatre Methodology
- honlapunkon megtalálhatja Galériánkat is – Gallery
További információért és tapasztalatcseréért lépjen kapcsolatba velünk – contact us